Objevte kouzelné Posázaví

Pojďme se spolu vydat na procházku mimo Prahu. Kousek od české metropole jižním směrem se rozprostírá okouzlující oblast Posázaví. Poznávejte Českou republiku se vším všudy, její přírodu i historii.

Okolí řeky Sázavy (pravý přítok řeky Vltavy)

Posázaví je označována oblast v okolí toku Sázavy. Oblast, která je úchvatná svou přírodou, láká mnoho vodáků, kteří sjíždějí řeku Sázavu na loďkách i raftech, vábí ale i nadšence pro tramping, pěší turistiku či cyklistiku.

Aktivní odpočinek na Sázavě

Probuďte svého sportovního ducha. A vydejte se za dobrodružstvím přímo na řeku. Sázava patří ve světě vodáků mezi nejhezčí řeky v České republice. Podle zdatnosti si lze zvolit různě obtížné úseky na splavení. Ti zkušenější si troufnou na peřeje “Stvořidla” na horním toku řeky nebo se poperou s peřejemi u obce Pikovice, které bouří mezi kaňony obklopenými skálami a trampskými osadami.

Ukázat krásu vodáctví můžete celé své rodině i s dětmi. Stačí si vybrat vhodný “lehčí”úsek třeba na středním toku Sázavy mezi Českým Šternberkem a Sázavou. A podél řeky na vás doslova budou shlížet z výšky úchvatné stavby v podobě hradů, zřícenin či klášterů. Na trati lemující Sázavu potkáte projíždějící motorový vláček, při troše štěstí i parní vlak (na svých pravidelných letních vyjížďkách).

Po stopách historie pěšky či na kole

Oblast Posázaví je protkána přírodními i historickými památkami. Od bájné hory Blaník opředené pověstmi o blanických rytířích až po nádherný hrad Český Šternberk, se kterým jsme vás seznámili v červnovém článku.

Příjemná procházka naučnou stezkou na Blaník vás seznámí s nejstaršími českými pověstmi spojené s českou historií. Nádherné Posázaví lze obdivovat i z výšky některé z mnoha rozhleden a vyhlídek, kterých je kolem Sázavy nespočet. Jmenujme alespoň rozhlednu Špulka, Bohdanka u Bohdaneče nedaleko Zruče nad Sázavou, Velký Blaník u Vlašimi či rozhledna Vysoká u Kutné Hory. A samotná Kutná Hora, kde se ve středověku těžilo stříbro, vám pak nabízí bohatý program na celičký den. Nejen díky svému okouzlujícímu historickému jádru byla Kutná Hora zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Svůj historický význam má Sázavský klášter ve městě Sázava. A když už byste do Sázavy dorazili, zajímavým zážitkem se může stát i návštěva tamní sklárny. Za prohlídku stojí krásné zámky v Posázaví – zámek Ve Vlašimi, zámek Konopiště s nádherným zámeckým parkem, barokní zámek Jemniště s krásnou zámeckou zahradou či hrad v Týnci nad Sázavou s románskou rotundou.

Načerpejte energii v kouzelné oáze klidu

Hoďte své problémy všedních dnů na chvíli za hlavu a pročistěte si svou mysl. Vydejte se po stopách trampů. Posázavská stezka vám nabízí procházku dlouhou 11 km a provede vás po levém břehu řeky Sázavy chatovou oblastí, lesem i po kamenných stupních. A odměnou vám budou překrásné pohledy z vyhlídek. Ať už to bude Žampašská vyhlídka, Raisova vyhlídka či známá Klimentova vyhlídka, která vám nabídne jedinečný výhled na zákrutu řeky Sázava.

A ještě jeden tip pro vás máme. Určitě jste se již setkali s nějakým obrázkem českého umělce Josefa Lady. Pokud vás zajímá, odkud bral pro svou tvorbu inspiraci, zastavte se v malé vesničce Hrusice, kde se Josef Lada narodil. Prohlédnete si zde jeho tvorbu. Projít se můžete až na Ladovo oblíbené místo – zříceninu hradu Hláska. Možná zjistíte, že ji již znáte – právě z Ladových obrázků.

Z Prahy po železnici

Již přes 100 let se z Prahy vydávají nejen trampové, ale i ostatní turisté do Posázaví po kolejích. Legendární motorový vláček Posázavský pacifik vás sveze na tratích Praha – Vrané – Čerčany a Čerčany – Kácov až do Světlá nad Sázavou. A vězte, že tahle jízda není pouze doprava z bodu A do bodu B. Zažijete neopakovatelné dobrodružství vedoucí kaňonem řeky Sázavy, projedete několika tunely, nádhernou divočinou s dechberoucími výhledy na hučící peřeje, skalnaté stěny i trampské tábory s dřevěnými sruby.

Rezidence Břetislavka vám přeje nezapomenutelné okamžiky při vašich toulkách českou krajinou.

Jsme vám plně k dispozice ONLINE. Máte dotaz? Neváhejte nás kontaktovat přes Skype, Whatsapp, Messenger.

Máte zájem o prohlídku? Videoprohlídky ONLINE.